Dr. İpek Çobanın Yazısı

Devlet hizmeti görevini yerine getiren birçok arkadaşım gibi benim de kendi vakalarımla başbaşa kaldığım ilk zamanlar, vaka konsulte etme konusunda sancılarımın başladığı zamanlar oldu. Bazı vakalarda tanı koymakta zorlanmanın yanısıra, tanısından emin olduğumuz, ancak bir alanını ilginç bulduğumuz yada sadece hakkında konuşmak, tartışmak istediğimiz vakalar olabiliyor.

Bunun için benim de ilk bir kaç hafta sonra ilk yaptığım şey, mikroskopik görüntüleme için fotoğraf makinası almak oldu. Fotoğraflarımı, çektim, istedigim kişilere gönderdim, onların, fotoğrafta hangi alanı görüyorlarsa, o alana göre yazdıkları yorumları okudum.

Ancak bu durum bir süre sonra yeterli olmamaya başladı. Vakanın fotoğrafını, video kaydını, hatta dijital lam görüntülerini, konsülte ettiğiniz kişi ile aynı anda bakmadıkça, konsultanınızın, şu alanı büyütelim, bu alanda biraz daha gezelim gibi komutları ile, beraber vakayı incelemedikçe, fikrine önem verdiğiniz kişinin gözüyle bakmaya başlayamayacağımız kanısındayım. Yani teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, konsultanınızın vakayı incelerken kullandığı yöntemini, gözünü, perspektifini yakalamak istiyorsanız vakayı aynı anda incelemek gibisi yok.

Bu yüzden benim gibi düşünen özellikle periferdeki patolog arkadaşlarımız için kendi uyguladığım yöntemi dilim döndüğünce aşagıda özetelmeye çalıştım:

Bölümümüzün mikroskopuna adapte etmek üzere “ live view’’ özelliği olan ve böylece elde ettiğim canlı görüntüyü bilgisayarımın ekranına yansıtabileceğim bir fotograf makinası almakla basladım (bunun için bulunduğum hastanenin bilgi işlem bölümündeki arkadaşlardan yardım aldım).

Ikinci aşamada : internetten, desktop paylaşım sitelerini aradım ve aralarından kendime uygun bulduğum, ücretsiz bir tanesini seçtim. (yine bilgi işlem bölümünden, internet erişimimin kısıtlı olduğu bu siteyi kullanımıma açmalarını istedim).

(Desktop paylaşım sitelerini kullanmamış arkadaşlar için: Bu sitelerin güzel yanı, ekranınızı davet ettiğiniz kişi yada kişiler ile paylasırken, dosya, transferi, anında webcam görüşmesi, sesli görüşebilme yada sohbet oturumu  aracılğı ile canlı iletişimi sağlama, ekranınız üzerine katılımcıların yazı yazması, işaretleme vb. özelliklerinden de faydalanmış oluyorsunuz. Ancak en iyi özelliği karsınızdakı kişinin sizin gönderdiginiz linkteki daveti kabul etmesinin yeterli olması, yani konsulte ettiğiniz kişi herhangi bir program yüklemek zorunda değil).

Üstteki iki aşamayı tamamladıktan sonra, konsulte edeceğim vakalarımı toparladım. Bahsettiğim siteye giriş yaparak, bir konsultasyon oturumu için saat ve gün belirledim ve oturuma katılmasını istediğim arkadaşlarıma ve bir hocamıza oturum daveti gönderdim. Daveti kabul eden kişiler ve ben, zamanı geldiğinde, siteye giriş yaptık, davetimde gönderdiğim oturum numarasını girdik ve on-line konferansımıza başladık. Bu sırada ben fotoğraf makinamdaki görüntüyü bilgisayarımın ekranına aktardım ve kullandığımız websitesinin desktop paylaşım özelliğini aktifleştirdim. Bu şekilde, ekranımdaki canlı görüntüyü, vakamı konsulte ettiğim kişilerin yönlendirmesi ile değişik alanlarını, değişik büyütmelerini aynı anda inceledik ve tartıştık. Aldığım geri bildirim, toplantıya katılımcı olarak katılan hocamız ve arkadaşlarım görüntü ve iletişim kalitesinden memnun oldukları yönünde idi.

Denemek isteyenlere, yararlı olması dileği ile..